czwartek, 6 sierpnia
Tuszyn, PL
0°C

AKTUALNOŚCI

100-lecie PZPN

Drodzy Zawodnicy i Rodzice,

Pragniemy podzielić się radosną wiadomością z okazji otrzymania oficjalnego pisma z PZPN w związku z obchodami 100-lecia istnienia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Cieszymy się, że nasz klub został uhonorowany jako ten, który na przestrzeni 70 lat współtworzył środowisko i uczestniczył w rozwoju polskiej piłki nożnej. Poniżej zamieszczamy kopię otrzymanego pisma.

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy na przestrzeni tych lat działali na rzecz naszego klubu. Wyrażamy naszą wdzięczność i podziękowania za trud włożony w organizację życia sportowego w gminie i mieście Tuszyn. Mamy nadzieję, że nasza obecna praca i zaangażowanie pozwoli podążać ścieżką ciągłego wzrostu i rozwoju. 

Z podziękowaniami,
Zarząd Klubu

 

Poniżej znajdą Państwo krótki opis historyczny z okresu konstytuowania się pierwszego związku sportowego na odzyskanych ziemiach polskich.

100 lat PZPN – jak powstał Polski Związek Piłki Nożnej?

„Przed samymi świętami, bo w dniach 20 i 21 bm. odbył się w Warszawie zjazd towarzystw sportowych wszystkich ziem polskich, na którym ukonstytuowano P.Z.P.N” – napisał w grudniu 1919 roku Ilustrowany Kurier Codzienny. Lakoniczna notatka jest jedną z niewielu relacji opisującej powstanie Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w tym roku obchodzi stulecie istnienia.

Zjazd, na którym ukonstytuowany został PZPN, odbył się w Warszawie, w budynku przy ulicy Oboźnej 1 (lub 3), który dziś już nie istnieje. Jak to w tamtych czasach bywało, nie każdemu odpowiadała lokalizacja spotkania. W relacji „IKC” można znaleźć informację mówiącą o „niedomaganiach”. „Zjazd rozpoczął się z pewnemi niedomaganiami, bo najpierw lokal nań przeznaczony był zajęty, a gospodarze warszawscy bardzo niepunktualni; to ogromnie niepodobało się gościom z Małopolski i Poznania, przyzwyczajonych nie tylko do punktualności, ale i do uszanowania zarządzeń przez zjazd powziętych” – czytamy w dalszej części notatki.

Mimo tych uniedogodnień i drobnych przeszkód, 31 delegatów klubów i okręgów zdołało wypracować konsensus i założyć Polski Związek Piłki Nożnej. Autorem pierwszego statutu był Stanisław Polakiewicz – wiceprezes Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich, a późniejszy prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Trzeba jednak pamiętać, że już wcześniej podejmowano próby tworzenia zorganizowanych struktur, zrzeszających towarzystwa piłkarskie, lecz ze względu na zabory, nie było to zadanie możliwe do zrealizowania w stu procentach.

Co nie udało się przed odzyskaniem niepodległości, stało się w grudniu 1921 roku. Choć zjazd założycielski odbył się w Warszawie, przygniatającą większością głosów uchwalono, iż siedziba nowego związku zlokalizowana zostanie w Krakowie (drugie walne zgromadzenie odbyło się już w tym mieście, pryz ówczesnej ulicy Radziwiłłowskiej 4). Pierwszym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej wybrano Edwarda Wiktora Cetnarowskiego, lekarza i działacza klubowego Cracovii. W trakcie obrad ustalono także utworzenie pięciu związków okręgowych, których „stolicami” stały się Warszawa, Kraków, Lwów, Poznań i Łódź. Udało się także wypracować regulamin rywalizacji o mistrzostwo Polski. 

W 1921 roku reprezentacja Polski po raz pierwszy rozegrała oficjalny mecz, ulegając Węgrom 0:1. W 1923 roku PZPN został oficjalnie przyjęty w poczet członków FIFA (Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich), co zaowocowało tym, że już rok później biało-czerwoni wystąpili na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Mimo nieudanego występu, wraz z końcem roku w PZPN zarejestrowano już 510 klubów, 17 tysięcy zawodników i 200 sędziów. W ciągu zaledwie trzech lat liczba grających profesjonalnie w piłkę nożną zwiększyła się ponad siedmiokrotnie. Ale to już zupełnie inna historia…

Opracowano na podstawie albumu „90 lat PZPN” (wydawnictwo GiA).

tekst na podstawie strony: laczynaspilka.pl

Historyczne znaki Polskiego Związku Piłki Nożnej

Dodaj komentarz